Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Hrací plocha

2. září 2007 v 11:25 | Janča
Hrací plocha zahrnuje hřiště a volnou zónu, která musí být pravoúhlá a symetrická (prav. 1.1; obr. č. 1a; 1b; 2a).
1.1 Rozměry (obr. č. 2a)
Hřiště je obdélník o rozměrech 18 x 9 m obklopený volnou zónou, která je na všech stranách minimálně 3 m široká. Volný hrací prostor je prostor nad hrací plochou, který je bez jakýchkoliv překážek. Volný hrací prostor je vysoký minimálně 7 m od povrchu hrací plochy. Pro všechny světové a oficiální soutěže FIVB musí měřit volná zóna nejméně 5 m od postranních a 8 m od koncových čar. Volný hrací prostor je vysoký minimálně 12,5 m od povrchu hrací plochy.
1.2.1 Povrch musí být plochý, vodorovný a jednolitý. Nesmí pro hráče představovat jakékoliv nebezpečí zranění. Je zakázáno hrát na hrubých nebo kluzkých površích. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je povolen pouze dřevěný nebo syntetický povrch. Každý povrch musí být předem schválen FIVB.
1.2.2 V halách musí být povrch hřiště světlé barvy. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je pro čáry požadována bílá barva (prav. 1.3). Pro hřiště a volnou zónu jsou požadovány různé barvy, od sebe odlišné (prav. 1.1).
1.2.3 Na venkovních hřištích je povolen sklon 5 mm na 1 m pro drenáž. Čáry hřiště z pevného materiálu jsou zakázány (prav. 1.3).
1.3.1 Všechny čáry jsou 5 cm široké. Jejich barva musí být světlá a rozdílná od povrchu hrací plochy i od všech ostatních čar (prav. 1.2.2).
1.3.2 Čáry vymezující hřiště. Hřiště je vymezeno dvěma postranními a dvěma koncovými čarami (prav. 1.1). Jak postranní, tak koncové čáry jsou vyznačeny uvnitř rozměrů hřiště.
1.3.3 Střední čára. Osa střední čáry rozděluje hřiště na dvě stejná pole, každé o rozměrech 9 x 9 m. Tato čára prochází pod sítí od jedné postranní čáry k druhé (obr. č. 2a).
1.3.4 Útočná čára. V každém poli je vyznačena útočná čára ve vzdálenosti 3 m od osy střední čáry (prav. 1.3.3; prav. 1.4.1). Pro všechny světové a oficiální soutěže FIVB je útočná čára prodloužena přidáním přerušovaných čar od čar postranních s pěti 15 cm dlouhými a 5 cm širokými úsečkami, vyznačenými 20 cm od sebe do celkové délky 1,75 m (obr. č. 2a).
1.4 Zóny a prostory (obr. č. 1b; 2a)
1.4.1 Přední zóna. Přední zóna každého pole je vymezena osou střední čáry a útočnou čarou (šíře útočné čáry je součástí přední zóny; prav. 1.3.3; prav. 1.3.4). Přední zóna je chápána jako prodloužená za postranní čáry až ke konci volné zóny (prav. 1.1; prav. 1.3.2).
1.4.2 Zóna podání. Zóna podání je 9 m široká plocha za koncovou čarou. Po stranách je vymezena dvěma krátkými čarami o délce 15 cm, vyznačenými 20 cm za koncovou čarou jako prodloužení obou postranních čar (prav. 1.3.2). Obě krátké čáry jsou součástí šíře zóny podání (obr. č. 1b). Hloubka zóny podání je vymezena koncem volné zóny (prav. 1.1).
1.4.3 Zóna střídání. Zóna střídání je vymezena prodloužením obou útočných čar až ke stolku zapisovatele (prav. 1.3.4; obr. č. 1b).
1.4.4 Prostor pro rozcvičení. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB jsou prostory pro rozcvičení, o velikosti přibližně 3 x 3 m, umístěny v obou rozích na straně hráčských laviček mimo volnou zónu (obr. č. 1a; 1b).
1.4.5 Prostor pro vyloučené. Prostor pro vyloučené, o rozměru přibližně 1 x 1 m a vybavený dvěma židlemi, je umístěný v kontrolovaném prostoru vně prodloužení koncové čáry (obr. č. 1a; 1b). Může být označen 5 cm širokou červenou čarou.
Nejnižší teplota nesmí klesnout pod 10° C (50° F). Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB by neměla být maximální teplota vyšší než 25° C (77° F) a minimální nižší než 16° C (61° F). V případě Ostřetína je povolena výjimka a teplota nesmí klesnout pod -15°C
Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB by mělo být osvětlení hrací plochy 1 000 až 1 500 luxů měřených ve výšce 1 m nad povrchem hrací plochy (prav. 1).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama