Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Romeo a Julie

2. září 2007 v 12:28 | Janča
Autor:William Shakespear
Z knihy: William Shakespear-TRAGÉDIE
Rok vydání: 1983, Praha
Překlad : E. A. Saudek
Ilustrace: bez ilustrací
Stručně o ději: Romeo syn Montekův se zamiluje do dcery jejich nepřítele-do Julie, dcery Kapuletů. Zalíbení v sobě najdou oba dva, jen rodiny jim brání ve šťastné lásce. Rozhodnou se vzít tajně, to se jim podaří, ovšem je tu problém. Romeova nejlepšího přítele zabije Juliin bratranec-Tybalt. Romeo se mu pomstí a zavraždí jej a je vyhnán. Julie naříká pro oba dva a otec jí zařídí vdavky se šlechticem Paridem. Julie se vzepře, pojme jed, který ji má ovšem jenom uspat a poté by se měla probudit a dostat z hrobky a žít s Romeem. Romeo se doslechne o její smrti a nad její hrobkou se zabije. Po probuzení se zabije i ona.
Charakteristika hl. postav: Julie: Mladá dívka, velmi křehká. Když něco cítí je to velmi "intenzivní a věří v hlubokou lásku. Pro ni je ochotna udělat vše. Je dosti mladá a tak není nijak divné, že tolik miluje Romea, bez uvědomování si následků.
Romeo: Chlapec, velmi "přelétavý" ,ale v Julii najde svou "životní" lásku . Myslím, že jedná velmi bezmyšlenkovitě a zaslepeně. Snad nemusel dělat tak šílený čin?!Ale je mladý, toť snad jediná omluva/výmluva.
Chůva: Je to "pravá ruka" Julie. Je pro ni něco jako tou "pravou" matkou, které svá tajemství může říci, která ji pochopí. Je nakloněna milencům, myslím že snad i vzpomíná na mládí a oba "chápe". Mnohdy je ovšem chladná a tím kompenzuje horlivost "mládí". Snaží se jednat jako dobrá přítelkyně, ovšem s rukou a rozumem rodiče.
Tybalt: Bratranec Julie, velmi čilý a činný muž, ctící své jméno. Snaží se být úctyhodný muž. Ovšem jeho horlivost v boji a pomsta ho nakonec - zabijí. Jinak je ale hodný a milý.
Bratr Vavřinec: Je to ctihodný muž. Zamilovaným pomáhá a velmi rád. Rozmlouvá s nimi a je to spojnice zamilovaných, kteří nemohou být spolu. Je to chytrý a učený muž, který se v každé situaci zachová opravdu dobře.
Rod Monteků a rod Kapuletů: Rody jsou na smrt "rozkmotřené" a i ty nejvyšší oběti musí padnout, aby si uvědomili chybu. Chtějí pro děti jen to nejlepší , ovšem vůbec si neuvědomují obrovskou (a zbytečnou) ješitnost rodů.
Charakteristika místa: Děj se odehrává v Italském městečku Verona. Jak vypadá, nám není blíže upřesněno. Dále se je děj situován do domů a do hrobky. Obzvlášť hrobka je dobře popsána. Jelikož je to psáno jako divadelní hra, každé divadlo si scénu přizbůsobí.
Styl psaní: Autor píše o věci staré jako snad lidstvo samo-o lásce. Ovšem tato končí nejhorším způsobem-tragicky. Shakespear mi přijde jako velmi strohý v popisu lásky. Píše vše až "ledově", bez citů. Ty dodává snad jen činy co se dějí, co zamilovaní dělají. Na každém je si text přibarvit.
Romeo (z rodu Monteků) je šíleně zamilován do dívky. Šíleně se pro ni trápí, žalem naříká. Kamarádi se ho snaží "rozveselit", jenže on smuten chodí životem. I vydají se přátelé spolu s Romeem na slavnost. Je to slavnost "nepřátelského" rodu Kapuletů, je to ovšem tzv. maškarní a tak tam na zlepšení nálady přeci jen jdou. A tam se to stane! Romeo uvidí Julii a velmi rychle se "odmiluje" a zamiluje do Julie, bláznivě ji začne milovat. I ona necítí vůči Romeovi lhostejnost. Romeo přijde za Julii a mají spolu (onu slavnou) balkónovou scénu. Julii trápí nešvary v jejich rodinách a bojí se co s nimi bude. Romeo ji utěšuje a stále více je "svazován" pouty lásky. Romeo je zasněn a jde za bratrem Vavřincem, vše mu vypovědět. Vavřinec zamilované chápe a pomáhá jim, stejně jako Julií milovaná chůva. Zamilovanost kvete dál a milenci se rozhodnou tajně vzít. B. Vavřinec uskuteční obřad a oba jsou nesmírně šťastni. Jenže osud je krutý a stane se strašná událost. Tybalt zabije přítele Romea a ten nemůže nechat přítelovu smrt nepomstěnou a zabije Tybalta. Juliino srdce puká po zjištění dvou strašných zpráv: Tybalt zemřel a Romeo je vyhnán. Aby toho nebylo "málo" rodiče si všimnou obrovského zármutku Julie (myslí si, že smutní nad Tybaltem) a rozhodnou se jí provdat. Julii tato zpráva více než zaskočí .. Má si vzít Parida, kterého opravdu nemá ráda. Rozhodne se tedy svěřit se a poprosit o radu bratra Vavřince. Ten vymyslí (snad až šílený) plán- Julie si vezme jed, který ji umrtví, ale nezabije, až bude dána do hrobky, za čas se probudí a shledá se s Romeem, který ji bude čekat. Bratr Vavřinec vše zařídí, pošle dopis s informacemi Romeovi. Ten k němu ovšem nedojde, posel se nedostane za hradby města a Romeo se pouze doslechne o Juliině smrti. Šílí, Romeo šílí smutkem nad ztrátou své milované. Zaslepen onou bolestí koupí si jed a jede k hrobce Julie. U hrobky je Parid, Romeo ho v šermířském souboji zabije a jde do hrobky Julie. Tam vypije svou dávku jedu a zemře! Když zemře, probere se Julie a když zjistí, že je její milovaný mrtev, slíbe mu ze rtů jed a zahubí se též. Poté k hrobce přiběhnou Kapuletovi i Montekovi a naříkají nad ztrátami. Oba rody se ale díky tomu usmíří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama