2. září 2007 v 11:30 | Janča |  Volejbal
6.1.1 Bod
Družstvo získá bod:
6.1.1.1 úspěšně umístěným míčem do soupeřova pole (prav. 9.3; prav. 11.1.1);
6.1.1.2 když se družstvo soupeře dopustí chyby (prav. 6.1.2);
6.1.1.3 když je družstvu soupeře udělen trest (prav. 17.2.3; prav. 22.3.1; obr. č. 11/6).
6.1.2 Chyba. Družstvo se dopustí chyby tím, že provede některou činnost ve hře v rozporu s pravidly (nebo je poruší jiným způsobem). Rozhodčí rozhodují o chybách a jejich důsledcích podle pravidel:
6.1.2.1 pokud nastanou dvě nebo více chyb následně po sobě, pouze první z nich se počítá;
6.1.2.2 pokud se dvou nebo více chyb dopustí obě soupeřící družstva současně, posoudí se to jako "oboustranná chyba" a rozehra se opakuje.
6.1.3 Vítězství v rozehře. Rozehra je posloupnost činností ve hře od okamžiku úderu do míče podávajícím hráčem (prav. 9.1) až do okamžiku, kdy je míč mimo hru (prav. 9.2).
6.1.3.1 Jestliže vyhraje rozehru podávající družstvo, získá bod a pokračuje v podání.
6.1.3.2 Jestliže vyhraje rozehru přijímající družstvo, získá bod a následně musí podávat.
6.2 Vítězství v setu (obr. č. 11/9)
Set (vyjma rozhodujícího pátého setu, prav. 6.3.2) vyhrává to družstvo, které jako první získalo dvacet pět bodů s rozdílem nejméně dvou bodů. V případě nerozhodného stavu 24:24 se ve hře pokračuje, dokud není dosaženo dvoubodového rozdílu (26:24; 27:25, ...).
6.3 Vítězství v utkání (obr. č. 11/9)
6.3.1 V utkání vítězí družstvo, které vyhrálo tři sety (prav. 6.2).
6.3.2 V případě nerozhodného stavu 2:2 se rozhodující set (pátý) hraje do patnácti bodů s rozdílem nejméně dvou bodů.
6.4.1 Odmítne-li družstvo hrát poté, co k tomu bylo vyzváno, je prohlášeno za "nepřítomné" a prohrává utkání skrečí s výsledkem 0:3 na sety a 0:25 na body v každém setu (prav. 6.2; prav. 6.3).
6.4.2 Družstvo, které se bez závažných důvodů nedostaví na hřiště včas, je prohlášeno za "nepřítomné" se stejným výsledkem, jako v pravidle 6.4.1.
6.4.3 Družstvo, které je prohlášeno za "neúplné" v setu nebo v utkání (prav. 7.3.1), prohrává set nebo utkání (prav. 6.2; prav. 6.3). Družstvu soupeře jsou přiděleny body nebo body a sety, potřebné k vítězství v setu nebo v utkání. Neúplné družstvo si ponechává dosažené body a sety.