Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Košíková v Česku

6. října 2007 v 20:17 | Janča
České veřejnosti poprvé basketbal představil učitel tělocviku Jaroslav Karásek v sokolovně ve Vysokém Mýtě v roce 1897, česká pravidla vyšla o rok později.
Nejvyšší česká soutěž je Národní basketbalová liga mužů, kterou v sezóně 2006/2007 hrálo 12 klubů a Ženská basketbalová liga ve které se utkává 10 klubů.
Nejlepším českým mužským klubem na mezinárodním poli je Spartak Brno, který se 3× probojoval do finále Euroligy (63/34, 65/66 a 67/68). Mezi ženami je historicky nejúspěšnějším klubem Sparta Praha, která se probojovala 7× do finále Euroligy z čehož jedenkrát zvítězila, následována Gambrinus Brno|Brnem s dvěma účastmi, z toho jednou vítěznou a Slovian Orbis Praha, který se do finále probojoval 3×, ale ani jednou nezvítězil.
Olympijských her se mužská basketbalová reprezentace účastnila 7× a nejlepšího umístění, 5. místa, dosáhli v roce 1960. Naposledy se však olympijského turnaje zúčastnili v roce 1980. Ženy se olympijského turnaje zúčastnily 1×, v roce 2004 a umístily se na 5. místě.
Mezi momentálně nejúspěšnější české hráče patří především dvojice hráčů, která si zahrála slavnou NBA. Jako prvnímu se to povedlo Jiřímu Zídkovi juniorovi a jako druhý se objevil v zámoří Jiří Welsch. Oba hráči si v NBA odbyli tříleté kontrakty a poté se vrátili zpět do Evropy, kde úspěšně pokračují svou kariéru. Mezi nejlepší české hráčky patří Hana Machová, Ivana Večeřová, Jana Veselá a Eva Vítečková.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HORY HORY | 1. března 2008 v 18:31 | Reagovat

basket je dost dobrej     hraju ho a mozna sem dost dobrej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama