Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Co kdyby neexistoval Měsíc?

23. února 2008 v 15:39 | Janča
moon.jpg (3927 bytes)
Měsíc je náš nejbližší soused. Odmysleme si Slunce a hvězdy a uvažujme, jak se změní tíže tělesa působením Měsíce.
Země a Měsíc jsou v relativním pohybu. A právě tento pohyb určuje vliv Měsíce na tělesa na zemském povrchu. Řešením vektorových rovnic bychom zjistili, že v nejbližším a nejvzdálenějším bodě od Měsíce je síla nejmenší, ve střední vzdálenosti největší. Představme si, že by se Měsíc přestal pohybovat a zůstal by "viset" někde nad oceánem. Na základě výpočtu dojdeme k závěru, že hladina vody v tomto místě se zvýší i 54 cm, stejně jako na protější straně. V střední části mezi těmito body se naopak hladina sníží o 27 cm.
V důsledku otáčení Země se tato maxima a minima neustále mění. Jsou to známé přílivy a odlivy. Průměrně za 6 hodin se hladina zvyšuje, nastává příliv, dalších 6 hodin je odliv. Tzn., že za 24 hodin jsou 2 přílivy a 2 odlivy. Výška je také ovlivňována tvarem mořského dna a pobřeží. Známé jsou přílivy na francouzském pobřeží. Atlantický oceán tam mění svoji výšku až kolem 8 m. Mořský břeh se tak posouvá i několik kilometrů (Saint Michel), některé řeky tečou opačným směrem (v Bordeaux).
I když příliv a odliv je obecně známý, málokdo z nás si uvědomuje, že tyto jevy brzdí otáčení Země. S pohybem vln přílivu je totiž spojené tření. Na jeho překonání je potřeba energie a ta se bere právě z otáčení Země. Proto její rychlost otáčení klesá, prodlužuje se střední sluneční den.
převzato z www.quido.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama