Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Jak vysoká je Eiffelova věž?

23. února 2008 v 15:47 | Janča
Když se v turistickém průvodci uvádí např., že výška Eiffelovy věže je 300 m, mělo by se také uvést, za jakého počasí:teplého nebo chladného?
Tak ohromná ocelová konstrukce o hmotnosti 7 000 t nemůže totiž mít za každého počasí stejnou výšku. Víme, že ocelový stožár vysoký 300 m se prodlouží o 3 mm, stoupne-li teplota o 1 °C. Zhruba stejně se musí měnit i výška Eiffelovy věže. Za teplého slunečného počasí se může železná konstrukce pařížské věže zahřát až na 40 °C, za chladného deštivého dne klesá její teplota na 10 °C, v zimě třeba až na -10 °C (větší mrazy jsou v Paříži vzácné). Výkyvy teploty tedy mohou dosáhnout 40-50 stupňů a to znamená, že výška Eiffelovky se může měnit až o 3 x 40 = 120 mm čili o 12 cm.
Přímá měření dokonce ukázala, že Eiffelova věž je na změny teploty ještě citlivější než vzduch; ohřívá se i chladne rychleji a dříve také reaguje na sluneční paprsky, které náhle prorazí vrstvou mraků. Změny výšky Eiffelovy věže byly změřeny drátem z niklové oceli, která na změny teploty téměř nereaguje. Tato zajímavá slitina se jmenuje "invar" (z latinského slova invariabilis, což znamená "neměnný").
článek převzat z: www.quido.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama