Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Kněží a svatba? I to se může stát...

21. února 2008 v 19:25 | Janča
Před deseti lety se zamiloval. Církev ho kvůli tomu vykázala ze svých řad. Kněží totiž nesmí mít rodinu, děti, sex!
Cesta za panem Františkem Perichtou trvala dlouhých osm hodin. Musely jsme ujet šest set kilometrů, než jsme se dostaly do vesničky, ve které žije necelých tisíc obyvatel. Leží za městem Kežmarok a jmenuje se Holumnica. Víc než deset let tu žije kněz František Perichta se svou rodinou.
V současné době bydlí ve starém, ale velmi nápaditě vybaveném domě. Když do něj poprvé vstoupíte, neubráníte se myšlence, že zrovna tady byste jednou chtěli žít... Proč? Protože je tu hezky. Všude kolem je cítit láska, kterou si pan František dokázal prosadit.

Láska na lyžích

Dnes 43letý František se narodil v rodině inženýra ve slovenské Oravě, kde se dříve vyráběly televizory pro celé Československo. Jako třetí ze třinácti sourozenců byl od malička vychováván k tomu, že v životě je třeba pracovat, snažit se něco dokázat - a hlavně učit se být šťastný. František byl určitě hodně ovlivněn svou velkou rodinou, kde se předpokládalo, že se každý o sebe musí postarat sám. "Všichni mí sourozenci vystudovali vysokou školu a jsou úspěšní ve svém oboru.
Maminka byla celý život na mateřské a pak se na stará kolena rozhodla podnikat. Založila si vlastní pekárnu, která dobře prosperuje a dnes zaměstnává 20 lidí." František si ovšem vybral jinou cestu. Po střední škole odjel do Bratislavy studovat teologickou fakultu, kterou úspěšně dokončil v roce 1988. "Po škole jsem nejdříve působil jako kaplan, brzy jsem ale dostal na starosti svou první farnost v Rudňanech."
A právě tam se František seznámil se svou budoucí partnerkou Andreou. Ji František nezaujal v kostele při bohoslužbě, jak by se dalo předpokládat, ale na lyžích. František 'nepropadl' jenom duchovnu, ale také sportu - aktivně se věnoval plavání, lyžování, basketbalu a házené. "Andreu jsem si pamatoval už z kostela, ale osobně jsme se spolu seznámili na lyžařském svahu. Zamilovali jsme se do sebe na první pohled."

Zakázané ovoce

Pan František je kněžím Římskokatolické církve, která už víc než tisíc let svým kněžím nařizuje žít v přísném celibátu. Nemohou mít manželky, rodiny ani děti. Pan František Perichta má ale na tuto zásadu svůj názor: "Když se mě někdo ptá na celibát, musím mu říct, že církev existuje dva tisíce let, ale jen posledních tisíc let musejí kněží držet celibát.
Předtím měli rodiny, děti, ženili se - a teprve potom žili v celibátu. Já osobně jsem se s myšlenkou celibátu nikdy neztotožnil. Chtěl jsem sloužit Bohu, lidem, ale také jsem chtěl poznat lásku, mít rodinu." Ani Andrea o své lásce nikdy v životě nepochybovala. "Nebyl čas přemýšlet o tom, že je kněz, o církvi, o celibátu. Prostě jsem se zamilovala a nebyla jsem schopná o ničem dalším přemýšlet."

Na koberečku u biskupa

František s Andreou začali společně žít. Zdálo se, že nikomu z jejich farníků to nevadilo. Ovšem jenom do doby, než na svět přišlo první dítě. Po narození Andreje, který dnes už chodí do osmé třídy, si faráře Františka pozval na pohovor sám pan biskup. "Překvapil mě svým lidským přístupem, ale stejně mě musel přeložit. A tak jsem se dostal do Holumnice, kde žijeme doteď." František měl na starosti nejen farníky v Holumnici, ale také v dalších dvou vesnicích.
Většinou jeho 'oveček' přitom byli Romové. František s nimi dobře vycházel, snažil se jim pomáhat, založil pro ně také truhlářskou dílnu, ve které je zaměstnával. "Zpočátku jsem měl strach, jak nás místní přijmou, ale překvapili mě. Jedna paní mi dokonce donesla hračky pro syna." Všechno běželo bez problémů až do doby, kdy Andrea znovu otěhotněla. "Dvě děti byly pro církev moc. Znovu jsem musel k biskupovi, kde mi bylo naznačeno, abych svou rodinu opustil a zůstal s Bohem, a nebo abych se odstěhoval do Čech.
Nehodlal jsem se ale nijak skrývat. Chtěl jsem být se svou rodinou, žít s nimi, jíst s nimi, prostě normálně fungovat." A tak církvi nezbylo nic jiného, než Františka zbavit úřadu. "Odstěhoval jsem se z fary do nedalekého domku, truhlářskou dílnu teď provozuju sám a založil jsem občanské sdružení, které se zaměřuje na vzdělávání Romů. Zkrátka, lidem sloužím dál."

Svatba v kostele?

Podle Františka Perichty se vlastně nic nezměnilo. Dál věří v Boha, chodí do kostela a s novým farářem vychází dobře. Naplno se věnuje truhlářské dílně, která v současné době zaměstnává 10 lidí. František společně s manželkou opravují dům, který koupili, a žijí jako normální rodina. Andrea se stará o domácnost a nově začala také podnikat.
Starší syn Andrej hraje hokej a čtyřletý Jožko si už sám čte v Bibli pro děti. Rodiče své potomky vychovávají k víře a věří, že brzy svou rodinu ozdobí také oficiálním manželským slibem. "Určitě bychom se jednou chtěli vzít. Doufáme, že to půjde v kostele, protože jsme přece věřící."
Zajímá mě, zda pan František nikdy ani na chvíli nezapochyboval o svém rozhodnutí a zda už má všechny účty s Bohem vyřízeny? "Nikdy jsem nic řešit nemusel. Dnešní víra určitě vyžaduje individuální přístup k Bohu. A pokud něco s Bohem řeším, pak spíš to, že jsem někdy líný nebo sobecký, ale určitě ne to, že jsem se svou rodinou
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | 2. srpna 2008 v 22:36 | Reagovat

Otázku celibátu už dávno má církev řešit, chce-li v dnešní době obstát, v jiných církvích jsou ženatí kněží a funguje to, proč to nemůže být v římskokatolické církvi.

2 Julo Julo | 17. května 2013 v 13:23 | Reagovat

pan Perichta je podvodnik a klamar pozor na neho. Nic si u neho neobjednavajte a toboz neplate. Je to hamba cirkvi.

3 Pišta Pišta | E-mail | 21. ledna 2014 v 23:37 | Reagovat

Ten človek je podvodník a klamár. to že bol kňaz len využíva nato aby ľudí obral o peniaze. Je to špinavec, ktorý živí svoju rodinu tým, že okráda iných

4 Vlado Vlado | E-mail | 14. února 2014 v 16:48 | Reagovat

Pozor na neho!!! Je to zlodej a klamár, nikdy mu neverte!!! peniaze nevracia, len berie, živiť sa poctivo ani nevie a to že bol kňaz, tak to je výsmech, lebo on nemá absolútne žiadne morálne hodnoty!!! pozor na neho!!!

5 alexandra alexandra | E-mail | 1. března 2014 v 9:24 | Reagovat

To co tu pisete o tomto cloveku uz davno nie je pravda. Ten clovek so svojou druzkou podnikaju v oblasti stavebnictva. Ich praca je podradna a coho sa dotknu len pokazia. Peniaze zasadne nevracaju a v praci nemaju ziadne navyky. Prichadzaju na stavbu o desiatej a o druhej tam uz nie su. robia pre nich ludia ktori nie su kvalifikovani taki z ulice bez domova. Nehovorim to preto ze taketo aktivity odsudzujem, ale zoberte si uver a nech vam chodia robit takito tak pridete o vsetko. Obycajny clovek sa na Slovensku prava nedovola. Tu je spravodlivost len pre spinavcov, hajzlov a hornych desattisic. Slovenska demokracia je neskutocne spinava

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama