Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Newtonova hora

23. února 2008 v 15:42 | Janča
hora.jpg (42910 bytes)
Dejme slovo geniálnímu Newtonovi, který objevil zákon obecné gravitace. Ve svých "Matematických základech fyziky" píše (volně přeloženo):
"Vržený kámen se vlivem přitažlivosti odchyluje od přímočaré dráhy a dopadá na Zemi, když opsal křivku. Hodíme-li kámen větší rychlostí, doletí dál; tak se může stát, že opíše oblouk dlouhý deset, sto, tisíc mil, a nakonec odletí za hranice Země a už se na ni nevrátí. Na obrázku jsou znázorněné křivky, které opisují tělesa vržená z velmi vysoké hory vodorovným směrem postupně větší a větší rychlostí. Nepřihlížejme k odporu ovzduší, tj. předpokládejme, že vůbec neexistuje. Při menší počáteční rychlosti proletí těleso menší dráhou, při větší delší dráhou atd. Při jisté rychlosti obletí těleso Zemi a vrátí se k vrcholku hory, z níž bylo vrženo. A protože rychlost tělesa bude v tomto okamžiku stejná jako na začátku, poletí těleso dále po téže dráze."
Kdyby na této myšlené hoře bylo umístěno dělo, pak by střela vypálená z něho jistou rychlostí nikdy nedopadla zpátky na Zemi a trvale by obíhala kolem zeměkoule. Docela jednoduchým výpočtem lze snadno zjistit, že k tomu je zapotřebí rychlosti zhruba 8 km/sec. Jinak řečeno, střela vypálená z děla rychlostí osmi kilometrů za vteřinu navždy opustí zemský povrch a stane se družicí naší planety. Bude se pohybovat 17krát rychleji než kterýkoli bod na rovníku a oběhne naši planetu za 1 hod. 24 min. Udělíme-li náboji rychlost větší, nebude už obíhat kolem Země po kružnici, ale po více či méně protáhlé elipse, jejíž nejzazší bod bude od Země velmi daleko. A bude-li počáteční rychlost ještě větší než v předešlém případě, střela se nadobro vzdálí od naší planety a odlétne do vesmírného prostoru. To se stane při počáteční rychlosti asi 11 km/sec. (ve všech těchto úvahách máme na mysli střely pohybující se v prázdném prostoru, nikoli v atmosféře).
A teď se podívejme, zda je možno uskutečnit let na Měsíc těmi prostředky, o nichž píše Jules Verne. Děla udělují střelám rychlost, která je v první vteřině asi 2 km/sec. To je pětkrát méně, než by bylo zapotřebí k letu na Měsíc. Hrdinové románu se domnívali, že když postaví obrovské dělo a nabíjí je ohromným množstvím výbušniny, podaří se jim dosáhnout rychlosti tak velké, že by střela na Měsíc dolétla.
převzato z www.quido.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama