Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Koncentrační tábor Dachau

2. května 2008 v 19:59 | Janča
Dachau byl jedním z nejstarších koncentračních táborů.Leží cca 15 km severozápadně od Mnichova.Jeho zřízení oznámil Heinrich Himmler 20.března 1933 (téměř dva měsíce potom,co se nacisté v Německu ujali moci).O dva dny později byli do Dachau přivlečeni první vězni,hlavně komunisté a sociální demokraté. V červnu r.1933 se velitelem tábora stal Theodor Eicke,který v něm zavedl teror,jež spočíval v co nejdůkladnějším ponížení vězňů.Nechal tábor obehnat elektrickým plotem se strážními věžemi.Dachau se stalo i školou vraždění pro příslušníky SS.
Zpočátku zde byli vězněni političtí odpůrci režimu-komunisté,sociální demokraté a odboráři.Později k nim přibývali další skupiny vězňů-svědkové Jehovovi,Romové a homosexuálové.
Z Dachau se posléze stalo místo masového vraždění.V říjnu 1941 sem bylo deportováno a následně zastřeleno několik tisíc sovětských zajatců.od ledna 1942 byla část vězňů-tzv invalidů-odváena na zámek Hartheim u Linze,kde byli zabiti plynem. Vedle rozsáhlého krematori byla v Dachau vybudována i plynová komora,jež nikdy k masovému vraždění nesloužila,přesto v Dachau probíhaly popravy až do konce války.
V zimě 1942 začali lékaři SS v táboře praktikovat bolestivé lékařské pokusy na vězních,které většinou končily smrtí.
Na konci války panovaly v hlavním táboře katastrofální podmínky.Dachau bylo v souvislosti s vězni,kteří sem byli přesunuti z ostatních koncentráků kvůli postupu spojeneckých armád,živnou půdou pro epidemie,jelikož bylo fatálně přeplněn.Tisíce vězňů zemřelo těsně před koncem na tyfus.
Tábor byl osvobozen 29.dubna1945 jednotkami americké armády.Vysvobozeno bylo 30 tisíc lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucusenka Lucusenka | Web | 4. ledna 2009 v 13:22 | Reagovat

Díky moc tvůj članek mi hodně pomohl(Úkol):(...Jinak MooC pěkný blog:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama