Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Koncentrační tábor Osvětim

2. května 2008 v 20:06 | Janča
Můj první článek jsem se rozhodla věnovat Osvětimi (německy Auschwitz),která byla největším nacistickým koncentrákem vůbec.Jednalo se o vyhlazovací tábor-továrnu na smrt.
Osvětim byla založena na rozkaz Heinricha Himmlera 27.dubna 1940 poblíž polského městečka Oswiecim.V červnu roku 1940 sem byli zavlečeni první vězni-jednalo se vesměs o Poláky vězněné z politických důvodů.v březnu r. 1941 zde bylo registriváno přes 10000 vězňů.Vrchním velitelem tábora byl Rudolf Hoss,který tuhle fabriku na bolest vybudoval prakticky z ničeho-několik chatrných staveb na dvoře bývalé (snad) konírny či zemědělské usedlosti změnil v rekordním čase v rozsáhlý komplex baráků pro perzekuované vězně ze všech koutů Evropy.
Osvětimský tábor byl proslulý svojí tvrdostí.Nejproslulejší je zejména blok číslo 11,kam byli vězni zavlékáni za trest k mučení a kvýslechům Obvykle se kolem tohoto místa báli byť jen projít.Jednou z mučících praktik bylo,že vězni zkroutili ruce nad hlavu do nepřirozené a bolestivé polohy,postavili jej na židli a zkroucené paže zavěsili ke stropu nebo zafixovali u zdi.Esesák v nestřeženém okanžiku židličku podtrhnul a vězeň zůstal viset celou vahou svého těla na pažích.Obě ruce se mu vymkly z kloubů....V příšerných bolestech musel vytrvat,dokud to jeho trýznitele nepřestalo bavit.
V tomto táboře byly prováděny na lidech,ale zejména na malých dětech,bolestivé a zrůdné lékařské pokusy.Jedním z nacistických "lékařů" byl i nechvalně známý josef Mengele.Ke svým experimentům si vybíral hlavně dvojčata.Cílem bylo,aby zemřela ve stejný čas a za přibližně stejných okolností a poté prováděl srovnávací pitvy.Bodal dětem injekce a sledoval jejich,obvykle nažádoucí,alergické reakce.Pouštěl malým dětem žilou dokud nezemřely nebo neomdlely slabostí.Přitom byl mezi nimi znám jako hodný strýček,nosil jim sladkosti a byl laskavý.každé ráno si ale pečlivě spočítal,kolik má pokusných myší.Podnikal i experimenty s barvou očí a v rámci nich zasílal oční bulby do laboratoří po německu v krabicích označených:"vojenský materiál-spěchá".
V březnu 1941 poručil himmler vedle původního kmenového tábora postavit další rozsáhlejší komplex,který byl natván Osvětim II.Birkenau.Při nejvyšším stavu zde bylo více než 100000 vězňů.V březnu 1942 byl v blízkých Monovicích zřízen tábor osvětim III.,kde fungovala továrna na výrobu syntetického kaučuku.K Osvětimi náleželo ještě dalších 45 pobočných táborů,kde byli vězni nuceni k otrocké práci.
TOVÁRNA NA SMRT
Osvětim se stala centrem vyvražďování Židů a dalších perzekuovaných.v létě 1941 Himmler vydal příkaz zbudovat v táboře místo masového vraždění.první plynová komora byla zřízena v Osvětimi I.jako vraždící látka byl použit CyklonB.Ten se původně využíval k dezinsekci(hubení hmyzu) šatů.náckové už předtím dumali,jak by co nejrychleji zabili co největší množství lidí.ustanovili tzv. program euthanasie dospělých a zkoušeli různé metody na různě postižených lidech-schizofrenicích,mentálně postižených-ti byli podle jejich ideologie degenerovaní a odkaz takovéto,podle nich,špíny nemohou nechat na očích svým potomkům.Lékaři tak sestavovali v Německu seznamy lidí,kteří budou zlikvidováni.Výběr dělali 3 lékaři nezávisle na sobě.v koncentrácích byly zpočátku i testovány tzv.pekelné vozy.Lidé byli nahnáni jako dobytek do nákladního prostoru a bli usmrceni např.oxidem uhelnatým.V Birkenau byly postaveny 4 plynové komory tak rozsáhlé,že v nich denně mohlo zemřít šest tisíc lidí.
Od.r 1942 do osvětimi začaly proudit transporty z nacisty ovládaných zemí (Slovensko,Francie,Nizozemí,Jugoslávie)z Terezína sem bylo od října 1942 do října 1944 transportováno 46 tisíc lidí.
29.1.1943 bylo do Osvětimi deportováno cca 20000 Romů,kteří brzy po transportu zahynuli v plynu.
O životě či smrti člověka často rozhodovala pouze náhoda.Jediný pohyb ruky rozdělilrodiny,zabil,dal naději přežít....Po příjezdu na rampu do Birkenau se konala selekce,která o tomhle rozhodla.
UPRCHLÍCI
Z Osvětimi uprchlo 667 vězňů,z toho jich bylo přibližně 270 dopadeno v blízkosti tábora a okamžitě popraveno.známý je útěk dvou slovenských Židů-Alfreda Wetzlera a Waltera Rosenbergera(Rudolf vrba),kteří přešli až na Slovensko a poskytli tamnímu vedení i celému světu zprávu o skutečném životě v táboře Osvětim.
POVSTÁNÍ
7.října 1944 došlo v Birkenau k povstání Sonderkommanda-lidí pracujících v plynových komorách.Jejich práce byla stršlivá.Museli odklízet promodralé,černající mrtvoli,které stáli v komorách natěsnány na sebe,protože nebylo,kam spadnout.Podařilo se jim jednu z komor zcela vyřadit z provozu a tím narušit vraždící mašinerii.Byli popraveni včetně mladičkých vězenkyň z Monovic,které jim propašovaly střelný prach.
OSVOBOZENÍ
Osvětim byla osvobozena 27.ledna 1945 Rudou armádou.Nacisté se snažili zahladit stopy bestiality,která se zde odehrávala den co den.Už nějakou dobu před osvobozením tábor vysídlovali,protože věděli,že jim hoří koudel u prdele.Na pochody smrti vyhnali 58 tisíc vězňů.Většina zahynula.Osvoboditelská vojska nalezla v táboře 7650 vyčerpaných a vyhladovělýcj vězňů.Řada z nich na následky trýznění stejně v průběhu dalších měsíců zemřela.
Kromě zubožených imitací lidí zde byly nalezeny důkazy hrůz,které se zde děly a které nacisté včas neznišili.Osm tun lidských vlasů a přes milion dámských šatů a pánských obleků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nela Nela | 21. května 2008 v 20:46 | Reagovat

Tak a to ja sado! Němci jsou prostě hovada, být jemi tak se stidím! Kdyby se nenechali zfanatizovat a nepostavili sami Hitlera do čela volbama tak by se nic nestalo! Chci navštívit tento tábor, ale ještě nenašla tu odvahu to udělat hodně o tomto tématu čtu, ale nevímjestli tu bolest těch lidi vydržela kdybych tam vstoupila, ale jednou to udělám!! A nechápu lidi co se hlasi k nacismu ja bych je tam zavřela at zkusi zažít opravdý běs a hned by je to přešlo!

2 Nela Nela | 21. května 2008 v 20:46 | Reagovat

stydím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama