Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Každá vykouřená cigareta poškozuje zdraví

5. července 2008 v 19:00 | Janča

Každá vykouřená cigareta poškozuje zdraví

29. 11. 2000. I v případě, že se nerozvine ischemická choroba srdeční nebo rakovina, ovlivní každá vykouřená cigareta negativně vaše zdraví. Většina efektů nikotinu souvisí s jeho přímým působením na mozek a nervový systém. Nikotin podobně jako emoční zátěž stimuluje sympatický nervový systém. Tělo produkuje větší množství stresových hormonů. Tyto změny vedou ke zrychlení srdečního pulzu a zvyšují krevní tlak, podporují srážlivost krve a vedou k zužování tepen v celém těle.
Uveďme si nyní některé účinky kouření:

Zužují se cévy kůže. Díky tomu se rychleji tvoří vrásky. (To je jeden z důvodů, proč nikotin i stres působí rychlejší stárnutí.)

Zužují se cévy vedoucí krev k srdci. Výsledkem může být bolest na hrudi nebo srdeční infarkt.

Mozkové cévy se zužují, což může vyvolat mozkovou mrtvici.
Cévy rukou a nohou se zužují. Přinejmenším tak vzniká chlad rukou a nohou. V některých případech, zvláště u diabetiků, to může vést ke sněti a amputaci.

Snižuje se množství krve, která přitéká do pohlavních orgánů Reklamy na cigarety sice často sugerují představu, že kouřit znamená být "macho", chlap z reklamy na marlborky je ale možná impotentní.

Nikotin zcela jasně oslabuje smyslové orgány chuti, hmatu a čichu, tří z nejdůležitějších smyslů rozkoše. Kouření není smyslovým zážitkem.

U žen, které kouří, je třikrát větší pravděpodobnost neplodnosti než u nekuřaček. Menopauzu mívají oproti nekuřačkám téměř o dva roky dřív. Mužům kouření snižuje množství a pohyblivost spermií.

Po delším období užívání nikotin poškozuje výstelku tepen v srdci a celém těle, což zapříčiňuje, že se snadněji ucpávají, a dochází k dalšímu snížení průtoku krve.

Nikotin stejně jako chronický stres způsobí, že tělo tvoří nadměrné množství kortizolu, který potlačuje imunitní systém a podporuje tvorbu tepenných blokád.

Nikotin zvyšuje náchylnost srdce k arytmiím. Tím se zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti.

Při kouřeni vdechujeme množství jedovatých plynů, mezi které patří oxid uhelnatý, formaldehyd, aceton, vinylchlorid, kyanovodík, sirovodík, amoniak a mnohé další. Některé z vdechovaných látek, např. polonium, jsou dokonce radioaktivní. Vedle dlouhodobého rizika vzniku rakoviny má každé vdechnutí trojí účinek:

(l) Plyny dráždí plíce, což způsobuje vyšší produkci hlenu.
(2) Kouření oslabuje schopnost imunitního systému napadat škodlivé bakterie a viry.
(3) Nikotin ochromuje přirozený čisticí mechanizmus plic, díky tomu se v nich vytváří větší vrstva hromadícího se hlenu, a člověk se stává mnohem náchylnějším k bakteriálním a virovým infekcím. Tisíce malých chloupků, kterým se říká cílie, v průduškách a hrtanu neustále pulzují směrem vzhůru a fungují jako "eskalátor" hlenu. Ten se tak dostává z plic do krku, odkud jej můžeme vykašlat. Protože však nikotin tyto cílie ochromuje, hlen zůstává hluboko v plicích, kde vytváří živnou půdu pro bakterie a viry.

Zdroj: Dean Ornish, M.D. - Mějte znovu zdravé srdce, nakladatelství Pragma
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama