Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Alkohol... lidská kultura...

13. srpna 2008 v 23:06 | Janča
Alkohol se do lidské kultury dostal jako kvasinková nákaza
Alkohol se v lidské kultuře objevil před tisíci let poté, co člověk poprvé ochutnal tekutiny infikované kvasinkami, uvedl na svých internetových stránkách britský zpravodajský server BBC News, který shromáždil o alkoholu řadu více i méně známých faktů.
Recepty objevené na starodávných tabulkách dokazují, že Babylóňané holdovali pivu už 4300 let před naším letopočtem. Antičtí Řekové a Římané byli znalci vína a ve středověku se alkoholické nápoje pily jako bezpečná alternativa vody, která byla často kontaminovaná.
V devatenáctém století hnutí za umírněnost začalo zobrazovat alkoholické nápoje coby zlo. V letech 1919 až 1933 Spojené státy zavedly prohibici, která alkohol zakázala a vedla ke vzniku čilého černého trhu a pokoutních náleven. V současnosti je konzumace alkoholu čím dál tím oblíbenějším společenským fenoménem. Vědecké studie se střídavě zaměřují na zdravotní problémy spojené s konzumací alkoholu a na přínos umírněného pití.
Lékaři především varují, že alkohol je jed, který může napáchat nezvratné škody na játrech, jež nesou největší tíži odbourávání alkoholu z těla. Dlouhodobí alkoholici často trpí alkoholovou myopatií, úbytkem svalů, který způsobuje krajní únavu po fyzické aktivitě. Dlouhodobí alkoholici také ztrácejí kosterní hmotu, protože alkohol ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává vápník.
Celosvětově se odhaduje, že alkohol sehrává negativní roli u 20 až 30 procent dopravních nehod. Pijáci jsou náchylnější k náhodnému, nechráněnému sexu, který vede k nechtěným těhotenstvím a chorobám přenášeným pohlavním stykem.
Vědci ale naopak uvádějí, že umírněná konzumace vína a piva prospívá srdci a snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Umírněná konzumace alkoholu u mladých žen údajně brání vzniku vysokého tlaku v pozdějším věku. Zanedbatelný není ani přínos alkoholu coby prostředku, jak se uvolnit v různých společenských situacích.
Odborníci rovněž zjistili, že jen 20 procent alkoholu, který člověk požije, je v žaludku absorbováno. Při konzumaci alkoholu tělo vylučuje močí víc tekutiny, než kolik v alkoholickém nápoji přijalo. A po pijácké noci je tělo tak dehydrované, že se mozek smrskává
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama