Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Jak se liší ženský a mužský mozek?

18. října 2008 v 12:34 | Janča
Kdo je chytřejší, dámy nebo pánové? Důležité je umět s tím, co nám bylo naděleno, dobře zacházet. A nebát se stále zkoušet překročit vlastní stín…

Vyšší procento žen má mozek převážně empatický. Jsou tedy schopny se více vcítit do problémů. Naopak muži mají mozek více systémový, zaměřený na plnění určitých konkrétních cílů. Z toho plyne, že dámy mají daleko větší sklon k citovosti, prožívání, komunikaci. Pánové jdou bezohledně za svým, ale jsou v tom úspěšnější.

Co se výkonnosti týče, jsou si mužské a ženské myšlení rovnocenné. Muži sice mají velikostně mozek trochu větší, ale to nehraje vůbec žádnou roli.

Ženy zdánlivě myslí rychleji, dovedou řetězit myšlenky a propojovat je pro muže skoro nepochopitelným způsobem. Je to dáno tím, že ženský mozek dovede mezi jednotlivými úseky hledat tzv. "zkratky". Ty podporují také zmíněnou citovost. Muži na rozdíl od toho, putují myšlenkami po delších a důkladnějších cestách. Pomáhá jim to vypracovat si dobrý plán, počítat s více eventualitami, hlouběji se ponořit do problému.

Ženy mají lépe propojenou levou a pravou mozkovou hemisféru, dokážou nejen citlivěji reagovat, ale také jakoby nepochopitelně leccos předem "uhádnout". V mozcích obou pohlaví se postupně hromadí nespočet nejrůznějších vjemů, a to obvykle v nějakých souvislostech, které si často ani neuvědomujeme. Mozek je však registruje - a ten ženský je dokáže rychleji a lépe vyhledávat v těchto kombinacích.

Něco však jde ženám dosti ztuha, schopnost soustředit se naplno na jednu věc a vytrvat u ní. Je to dáno právě tím, že ženy neustále rozpytluje ono rychlé propojování a přeskakování. Navíc jejich mozek považuje za přílišný luxus zabývat se jen jedinou záležitostí, má tendenci se věnovat ještě alespoň něčemu jinému. Také se ženský mozek obtížněji orientuje v prostoru, na rozdíl od mužského. Ženám se zase na rozdíl od mužů daří lépe v abstraktních úvahách týkajících se pocitů a řeči.

Ve všem samozřejmě existují výjimky. Jsou muži nadaní citovou vnímavostí a intuicí a neschopni pochopit, jak pracuje motor. A naopak ženy, kterým je říše matematických vzorců bližší než svět emocí a slov. Záleží také na nás a na našem úsilí. To, k čemu máme menší vlohy, nám pochopitelně půjde obtížněji. Ale zvládnout to můžeme - posilováním toho, v čem nám není tolik shůry dáno, dokážeme hranice svých dovedností výrazně posunout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama