Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Alkohol je škodlivější než marihuana

11. listopadu 2008 v 21:37 | Janča

Alkohol je škodlivější než marihuana

U alkoholu stačí překročit účinnou dávku jen desetkrát, a váš život bude v ohrožení.foto: Profimedia.cz
U alkoholu stačí překročit účinnou dávku jen desetkrát, a váš život bude v ohrožení.

3. dubna 2007 14:07
Dáte si občas skleničku? Potom užíváte jednu z nejtoxičtějších látek vůbec. Odborníci varují, že alkohol je škodlivější než marihuana, LSD nebo kokain.
Jestliže vnímáte posezení v hospodě jen jako společenskou událost, nejspíš vás překvapí, že alkohol se řadí k nejškodlivějším návykovým látkám vůbec. Jeho toxicita je větší než u LSD, marihuany nebo například Rohypnolu.
Smrt po dvaceti panácích
Toxicita drog se měří jednoduchým porovnáním tzv. účinné dávky (množství, které musí být v průměru zkonzumováno, aby látka začala působit) v porovnání s dávkou smrtelnou. V praxi jde o to, kolikrát musí být překročena efektivní dávka té které látky, aby bylo toto množství smrtelné. Například za účinnou dávku se v případě alkoholu považuje 33 gramů. Pokud vypijete v krátkém časovém období desetinásobnou dávku (tj. asi dvacet panáků osmdesátiprocentního alkoholu), bude váš život ohrožen.
Druhým faktorem, který při reakcích člověka na drogu hraje obrovskou roli, je způsob, jakým se látka do vašeho těla vůbec dostane. Nejméně účinné je orální užívání, následuje čichání, inhalování nebo kouření a nejúčinnější je nitrožilní aplikace. Z tohoto pohledu je tedy kouření metamfetaminu mnohem nebezpečnější než jeho "pouhé" polykání.
Je samozřejmé, že velmi záleží na individuálních dispozicích, jako je schopnost absorpce, metabolismus a podobně. Účinek návykových látek také významně zvyšuje prázdný žaludek. Jednotlivé dávky jsou však uváděny u průměrného zdravého dospělého člověka, který váží přibližně sedmdesát kilogramů.


Žebříček toxicity
Na vrcholu pomyslného žebříčku toxicity se umístily látky, jejichž smrtelnou dávku představuje méně než desetinásobná účinná dávka. Do této skupiny patří například GHB nebo heroin. Další v pořadí jsou potom látky, jejichž smrtelná dávka je deset- až dvacetkrát vyšší než účinná dávka. V této skupině se nachází například kokain, extáze, ale i alkohol!
Rohypnol, meskalin a jim podobné látky se řadí do málo toxické skupiny, u nichž byste museli překročit účinnou dávku dvacetkrát až osmdesátkrát, aby byl váš život ohrožen. Mezi nejméně toxické látky patří marihuana a lysohlávky, u nichž je smrtelná dávka stokrát až tisíckrát vyšší než účinná dávka. Pravděpodobnost úmrtí je tedy mizivá.
Z tohoto pohledu je tedy kouření marihuany sice více riskantní než její orální užívání, ale stále jde o méně toxický zásah do těla, než když se opijete.
Společenská droga
Alkohol se tak z hlediska toxicity řadí k nejnebezpečnějším drogám vůbec. Nicméně vzhledem k tomu, že není jako droga označován, jen málokdo si jeho nebezpečnost uvědomuje.
Psychologové tvrdí, že je tomu tak proto, že jej nemáme spojený s ohrožením života a vnímáme jej tudíž jako méně škodlivý.
Je to stejné jako u dopravních prostředků: málokdo si spojuje řízení auta se smrtelným nebezpečím, proto se nebojíme jezdit a cítíme se na silnicích poměrně bezpečně. Mnohem víc lidí se však bojí létat. Přitom pravděpodobnost, že se zabijete v autě, je deset- až patnáctkrát vyšší, než že s vámi spadne letadlo. Stejně tak si jen málokdo spojuje alkohol s ohrožením života, ačkoli například jen ve Spojených státech zemře ročně přes tři sta lidí na otravu alkoholem, což je více než na následky požití extáze.
Navíc se lidé při pití alkoholu utěšují tím, že dokážou své pití korigovat a udržet pod kontrolou. Je sice pravda, že na rozdíl od ostatních drog se na lahvi alkoholu uvádí obsah účinné látky, nicméně v tomto případě vstupuje do hry ještě další faktor. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že alkohol stejně jako množství dalších drog (například extáze) neúčinkuje okamžitě a k rozvinutí plného efektu potřebuje někdy i víc než hodinu. Člověk na sobě tedy nepociťuje účinek hned a má tendenci pokračovat v konzumaci, neboť je přesvědčený, že má vše pod kontrolou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama