Pláčeš?.. I v slzách je síla....Tak jdi a bojuj!!!

Marihuana škodí plicím mnohem víc než cigarety

11. listopadu 2008 v 21:35 | Janča

Marihuana škodí plicím mnohem víc než cigarety

Z kouření marihuany hrozí mnohem víc než rakovina plic.foto: Profimedia.cz
Z kouření marihuany hrozí mnohem víc než rakovina plic.

4. června 2007 14:06
Kouření marihuany může u mladých lidí způsobit poškození plic, které je typické pro pokročilý věk a neexistuje na něj lék.
Samanta Wilsonová z Londýna má už několik let velké obtíže s dýcháním. V jejích plicích jsou totiž "díry" a tkáň ztratila svou elasticitu. Trpí plicním emfyzémem neboli rozedmou plic, tedy onemocněním, které postihuje staré lidi a především ty, kteří byli celý život silnými kuřáky. Problém je v tom, že Samantě je teprve 37 let.
Za Samantinu nemoc může s největší pravděpodobností její dlouhodobé kouření marihuany, jak ukazují nejnovější poznatky. Zveřejnil to server BBC.
Staré plíce?
Doktor Onn Minn Kon z londýnské St Mary´s Hospital léčí řadu dalších mladých pacientů, kteří dlouhodobě kouří marihuanu a trpí plicními chorobami, které jsou typické pro staré lidi a navíc silné kuřáky: "Léčíme mnoho mladých lidí, jejichž plíce vypadají, jako kdyby jim bylo 65 let," říká.
Proto také jeho tým chystá studii, v níž hodlá srovnávat plíce lidí, kteří pravidelně kouří marihuanu, a klasických kuřáků tabákových cigaret.
Konkrétně Samantě bylo 34 let, když diagnostikovali rozedmu plic. V té době kouřila marihuanu už dvacet let. Začínala se dvěma jointy denně, ale postupem času se dostala až na deset denně. Statistiky přitom ukazují, že průměrný kuřák tabákových cigaret vykouří 13 až 14 cigaret denně.
Viníkem je marihuana
Samanta tvrdí, že ona sama je živým důkazem toho, co marihuana dokáže: "Každý vás varuje jen před rakovinou plic. Vůbec jsem netušila, že nějaká rozedma plic existuje, a tím spíš, že by mě mohla ohrozit. Přitom však na rozedmu plic není lék a díry v plicní tkáni se pořád zvětšují."
Marihuana sice podle odborníků produkuje při kouření stejné toxické zplodiny jako tabákové cigarety, ale poškození dýchacích cest při kouření marihuany může být mnohem rozsáhlejší.
Ve zprávě z roku 2002, kterou zveřejnila British Lung Foundation, se uvádí, že tři až čtyři cigarety marihuany za den poškodí plíce stejně jako dvacet tabákových cigaret vykouřených ve stejném časovém období.

Rozedma plic

Zákeřné onemocnění v několika bodech
- Jde o úbytek a ztrátu elasticity plicní tkáně
- Poškozeny jsou plicní sklípky
- V důsledku ztráty elasticity se postiženým obtížně dýchá
- Kvůli úbytku plicní tkáně mohou v plicích vznikat jakési "díry"
- Často souvisí s věkem
- Častější je u lidí, kteří kouřili celý život
- Neexistuje na ni lék
- Časté je následné postižení srdce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama